
DWORZEC PKP KARTUZY
Obecny budynek powstał w miejscu zrujnowanych dworców PKP i PKS. Obiekt składający się z trzech kondygnacji mieści oprócz pomieszczeń potrzebnych do obsługi transportowej,także punkt gastronomiczny, przestrzeń handlową, informację turystyczną, salę dla rodzin z dziećmi oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną.
Dworzec jest już trzecim z kolei budynkiem w historii kartuskiej stacji. Po zburzeniu przez Rosjan w roku 1945 r. istniejących od 1897 roku zabudowań, w latach 50. XX w. postawiono kolejny obiekt, który nie był remontowany. W 2003, aż do 2015 r. zawieszono przewozy kolejowe, co dodatkowo sprzyjało pogorszeniu stanu budynku. Przełomowym okazał się 2016 r., gdy ostatecznie podjęto decyzję o jego wyburzeniu i rozpoczęciu budowy nowego dworca. Nowo powstały obiekt nawiązuje do pierwotnego budynku. Jednakże taka swoista rewitalizacja zarówno dla architektów, jak i budowniczych nie jest łatwym projektem. Trzeba odzwierciedlić historyczną konstrukcję, kształt, elementy oraz użyć materiałów budowlanych, których jakość pozwoli na wykonanie zapewniające najwyższy standard, a wygląd podkreśli charakterystyczne elementy urbanistyczne wpisujące się w zastany krajobraz. Tak właśnie został odtworzony dworzec w Kartuzach.
Najbardziej przyciągającym wzrok elementem jest ceglastoczerwony dach. Oprócz dużej powierzchni wyróżnia się on też interesującymi detalami, takimi jak wole oka, wykusze, lukarny i ozdobne wieżyczki. W celu jak najwierniejszego odwzorowania historycznego pierwowzoru poszycia dachu inwestor zdecydował się na położenie na nim dachówki karpiówki KLASSIK w szlachetnym miedzianym kolorze Nie bez znaczenia jest również forma dachówki nawiązująca do swoich ręcznie wytwarzanych pierwowzorów sprzed lat.